Publiczna Szkoła Podstawowa im. O. Flawiana Słomińskiego w Borzechowie
https://zspborzechowo.pl

06 października 2018 20:44 | Aktualności

„Urodziny Marchewki” – działania prozdrowotne w oddziałach przedszkolnych

 W piątek, tj. 05.10.2018r. przedszkolaki z grupy Żabki podsumowywały blok tematyczny „Idzie jesień przez… ogród i sad”, gdzie nie tylko poznawały dary jesieni ale też zdobywały wiedzę dotyczącą konieczności spożywania warzyw i owoców, bo to po prostu moc pysznych witamin. Przeprowadzone zajęcia miały na celu nauczenie dzieci współpracy w zespole podczas praktycznego działania, a także rozwijanie właściwych nawyków żywieniowych. A jak je kształcić najlepiej? Oczywiście, poprzez zabawę!

   W tym dniu kolor pomarańczowy dominował w dziecięcych ubiorach. Świętowanie rozpoczęliśmy od krótkiej inscenizacji znanego wiersza J. Brzechwy Na straganie, gdzie główne role zagrały przyniesione przez dzieci warzywa. Urodziny marchewki, to zaproszenie dzieci na ucztę warzywno-owocową i jak to na każdym przyjęciu bywa rozpoczęto od degustacji. Tym razem degustacji warzyw i owoców. Aby uatrakcyjnić dzieciom poznawanie nowych smaków, wychowankowie zostali zaproszeni do wspólnej zabawy, pt. „Zmysły”. Przedszkolaki rozwijały wrażliwość wzrokową, węchową, smakową i dotykową, a także rozwijały umiejętność wnioskowania na podstawie obserwacji i doświadczeń. Radości tych działań nie było końca, chociaż… czosnek i cebula nie cieszyły się największą aprobatą.

   Zaproszeni goście przynieśli też upominki Pomarańczowej Jubilatce, a były to jabłka, z których dzieci pod nadzorem wychowawcy, sporządzały sok jabłkowo-marchewkowy. Receptura okazała się bardzo prosta: to świeże jabłka i marchewki, dobrze umyte i przeciśnięte przez sokowirówkę. Teraz już każde dziecko wie, że zdrowy sok nie zawiera cukru i jest po prostu PYSZNY! A świadczyły o tym, w mig wypijane, kolejne porcje soku.

   Podsumowaniem dzisiejszych działań były nie tylko uśmiechnięte buzie naszych milusińskich ale też świadomość, że udało się stworzyć kolejną okazję do kształtowania postaw prozdrowotnych i wyrabiania właściwych nawyków żywieniowych. Mamy nadzieję, że po takiej dawce witamin, radości i zabawy dzieci coraz częściej zaczną sięgać po warzywa i owoce zamiast słodyczy.

                                                                                                                     

                                                                                                                Renata Jodko