"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić."

Aktualności

23 marca 2017 21:29 | Aktualności

SZKOLNA WYCIECZKA- ZAKOPANE 2017

Świat jest książką, a ci, którzy nie podróżują,

czytają tylko jedną jej stronę.

św. Augustyn

 

 

Wycieczki szkolne stanowią bardzo istotny element edukacji.
Są najbogatszym źródłem zdobywania wiedzy w najbardziej przystępny
i skuteczny sposób.  O tym, iż „podróże kształcą”  zdołali się przekonać uczniowie, którzy w dniach od 15 do 20 marca br. wypoczywali w Zakopanem. Górska przygoda uczniów rozpoczęła się już w czerwcu 2016r., kiedy to p. Monika Tomana zgłosiła szkołę do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „FUN FOTO” organizowanym przez Fundację „Hotele Polskie Dzieciom”. Zadaniem konkursowym było wykonanie zabawnych zdjęć klasowych podczas szkolnych obchodów Dnia Dziecka. Tuż przed zakończeniem roku szkolnego 2016/2017 okazało się, iż szkoła w Borzechowie zajęła I miejsce w tymże konkursie. Nagrodą było 50% dofinansowanie  pobytu uczniów  w Hotelu „Diamond’s Rzemieślnik” w samym sercu Zakopanego. Przygotowania do wyjazdu trwały kilka miesięcy. Uczniowie na zajęciach planowali trasę przejazdu, pobyt w górach, poznawali zakopiańskie szczyty i wnikliwie obserwowali prognozę pogody. Powstał poradnik „Jak przygotować się do wyjazdu w góry?”  i prezentacje multimedialne „Zakopane 2017”.  Efekty prac uczniowskich podziwiać mogli rodzice podczas spotkań z organizatorami wyjazdu.

Do Zakopanego wyjechało 79 uczniów klas II-VI szkoły podstawowej i I- III gimnazjum oraz 9 nauczycieli. Nad przygotowaniami do wycieczki i jej przebiegiem czuwał tez kierownik wycieczki.  Pobyt w Zakopanem był doskonale zaplanowany, co sprawiło, iż uczniowie nie zdołali się nudzić. Każdego dnia tuż po śniadaniu  wyruszaliśmy w trasę, by wrócić  wieczorem na obiadokolację. Nie było łatwo. Pokonaliśmy  wiele kilometrów. Każdego dnia nad bezpieczeństwem uczestników czuwali przewodnicy. Zwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskie, Centrum Nauk Przyrodniczych, Pustelnię Brata Alberta, Stary Cmentarz na Pęksowym Brzysku, Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Wjechaliśmy kolejką górską na Gubałówkę, skąd rozpościerał się wspaniały widok na Zakopane. Pokonaliśmy  kilkanaście kilometrów jednej z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych dolin tatrzańskich- Dolinę Kościeliską. Dotarliśmy do schroniska „Ornak”. Sprzyjała nam pogoda, a słońce opalało nasze twarze. Wyjątkowym przeżyciem, szczególnie dla najmłodszych,  okazała się wieczorna przejażdżka wozami konnymi  z pochodniami do leśniczówki na Jaszczurówce, gdzie czekało na nas ognisko i rozpalone palenisko. Smak pierwszej w tym roku kiełbaski z ogniska na długo pozostanie w naszej pamięci. W hotelu zorganizowano specjalnie dla nas spotkanie z góralem- gawędziarzem, który ubrany w góralski strój przybliżył nam kulturę zakopiańską, pośpiewał, potańczył. Było bardzo wesoło. Spotkanie z fotografem obudziło w uczniach miłość do gór i chęć upamiętnienia na fotografii niezwykłych zjawisk przyrodniczych.

Teraz, po powrocie, nadszedł czas na podsumowania. Ogłoszono szkolny konkurs fotograficzny „Zakopane 2017” i trwają prace nad pamiątkowym albumem. Efekty pracy uczniów podziwiać będzie można wkrótce na szkolnej stronie internetowej: zspborzechowo.pl. Zapraszamy do odwiedzin naszej strony!!!

Przeczytano: 1016 razy. Wydrukuj|Do góry

ZAKOPANE 2017