"Nie musisz być wielkim, żeby zacząć, ale musisz zacząć, żeby być wielkim!" – Les Brown

Aktualności

23 listopada 2018 18:47 | Aktualności

Gminny Konkurs Ekologiczny „Album Małego Przyrodnika”

Publiczna Szkoła Podstawowa w Borzechowie

W dniu 20 listopada br., w Publicznej Szkole Podstawowej w Borzechowie został rozstrzygnięty Gminny Konkurs Ekologiczny, pod hasłem Album Małego Przyrodnika. Konkurs miał na celu zaproszenie wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym, z placówek oświatowych Gminy Zblewo, do wspólnej zabawy tworzenia albumu przyrodniczego. W konkursie wzięło udział 6 placówek – przedszkola i szkoły podstawowe z oddziałami „zerowymi”. Łącznie otrzymaliśmy 38 prac konkursowych, które zostały wyeksponowane w holu szkoły i poddane ocenie komisji konkursowej.

Konkretne działania na rzecz środowiska wyrabiają dobre nawyki u „Małych Ekologów” i sprawiają, że dziecko zaczyna poznawać i dbać o otoczenie, w którym żyje. Aby poszerzyć stan wiedzy ekologicznej dzieci są zachęcane i inspirowane do wnikliwej obserwacji przyrody i dbania o nią. Naturalne wprowadzanie treści ekologicznych, obcowanie z przyrodą i wyrabianie nawyku mówienia o ochronie środowiska, uczy odpowiedzialności za otaczający świat.

Organizatorzy konkursu, mając na celu uatrakcyjnienie wprowadzanych treści ekologicznych, zaproponowali wykonanie Albumu Małego Przyrodnika jako pracy konkursowej. Wykonanie albumu, bogatego w różnorakie zbiory, np. „dary lasu”, „drzewa jesienią”, „łąka” itp., przyczyniło się nie tylko do kształtowania zdolności wytrwałego i samodzielnego działania ale też do pobudzania pomysłowości i rozwijania ekspresji plastycznej.

Podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu, jury w osobach: Wicedyrektor PSP Borzechowo - Pani Beata Kornela, Pani Barbara Gort oraz Pan Marian Opatowski, oglądając prace dzieci było zaskoczone pomysłowością i różnorodnością prezentowanych prac. Komisja konkursowa stanęła przed bardzo trudnym zadaniem, wyłonienia laureatów konkursu. Wybór tych najlepszych nie był łatwy, ponieważ wszystkie albumy wykonane były z wielką pieczołowitością. Po burzliwych naradach laureatami zostali:

W grupie wiekowej 3,4-latków:

I miejsce - Kacper Gołaszewski z ZKiW Publicznego Przedszkola w Pinczynie

II miejsce – Wiktoria Stopa z ZKiW Publicznego Przedszkola w Pinczynie

III miejsce – Oliwia Gibas z PSP w Borzechowie

Wyróżnienia otrzymali:

Adrian Tuchlin z ZKiW Publicznego Przedszkola w Pinczynie

Ignacy Piekarski z PSP w Borzechowie

 

W grupie wiekowej 5,6-latków:

I miejsce – Olivier Bławat-Małecki z Gminnego Przedszkola w Zblewie

II miejsce – Wiktor Stradowski z PSP w Borzechowie

III miejsce – Jerzy Gornowicz z Gminnego Przedszkola w Zblewie

Wyróżnienia otrzymali:

Hubert Rutkowski z Gminnego Przedszkola w Zblewie

Alicja Wiśniowska z PSP w Borzechowie

Nagrody pocieszenia w postaci książek o tematyce przyrodniczo-leśnej i dyplomów otrzymało również każde dziecko biorące udział w konkursie. Nagrody ufundowała PSP w Borzechowie przy wsparciu Nadleśnictw Lubichowo i Kaliska, które już od kilku lat wspierają naszą placówkę w propagowaniu treści przyrodniczo-leśnych i ekologicznych, za co serdecznie dziękujemy!

Świadomość ekologiczna jest w głównej mierze przypisywana edukacji zorganizowanej, czyli placówkom przedszkolnym i szkolnym, bo z założenia mają przygotowywać młode pokolenie do życia w społeczeństwie, w grupie, na Ziemi, a co za tym idzie, nauczyć dzieci dbałości o zdrowie i otoczenie. Dlatego podsumowaniem tego konkursu są nie tylko uśmiechnięte buzie naszych milusińskich ale też świadomość, że udało się stworzyć kolejną okazję do wzbudzania zainteresowań przyrodą i kształtowania postaw proekologicznych. Poprzez tę twórczą zabawę, dzieci z pewnością nauczyły się nie tylko świadomego obserwowania otaczającej przyrody ale te zdrowego współzawodnictwa.

 

                                                                                     Renata Jodko

Przeczytano: 596 razy. Wydrukuj|Do góry

Gminny Konkurs Ekologiczny