Publiczna Szkoła Podstawowa im. O. Flawiana Słomińskiego w Borzechowie

„Sukces to szereg potknięć, mimo których nigdy nie rezygnujemy.”

Aktualności

22 maja 2019 09:55 | Aktualności

Przedszkolaki w Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim

 

    Kiedy ktoś zapyta przedszkolaka, kim by chciał zostać gdy dorośnie? To jak myślicie, jaka padnie odpowiedź? Oczywiście - Strażakiem! Strażacy to dla dzieci nie tylko ulubieni bohaterowie kreskówek, takich jak „Strażak Sam” ale też wzory do naśladowania. Bo kto jest najodważniejszy? Kto pomoże, gdy pożar, wypadek czy powódź? Dzieci to doskonale wiedzą, tylko Strażacy – Prawdziwi Bohaterowie!

            20 maja, to dzień, który na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków. Właśnie tego dnia starsze grupy przedszkolne „Żabki” i „Biedronki”, miały możliwość przyjrzenia się z bliska pracy swoich bohaterów, odwiedzając Państwową Straż Pożarną w Starogardzie Gd. Już na placu manewrowym przed jednostką, powitał nas strażak – instruktor. Dzieci zostały zapoznane z regułami bezpieczeństwa w jednostce Straży Pożarnej, a następnie oprowadzone po całym jej terenie. Wychowankowie obejrzeli sprzęt gaśniczy, wozy bojowe i umundurowanie strażaków. Przedszkolaki mogły też wejść do kabin wszystkich aut, poznać działanie butli tlenowej, przymierzyć hełmy strażackie i sprawdzić jak ciężkie są węże znajdujące się w wozach.

            W ramach specjalnego programu edukacyjnego, dzieci zostały zaproszone do sali szkoleniowej „OGNIK”, gdzie poprzez prezentację multimedialną oraz sprzęt pożarniczy zostały im przybliżone treści związane z czyhającym niebezpieczeństwem w naszych domach. Takie szkolenia rozwijają umiejętność zachowania się w razie wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. W starogardzkiej PSP przygotowano pokój dzienny, kuchnię oraz łazienkę, w których miała miejsce symulacja pożaru. Sala edukacyjna służąca do prezentowania, w jaki sposób rozprzestrzeni się dym w warunkach pożaru, pozwoliła najmłodszym sprawdzić jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar oraz jak właściwie wentylować pomieszczenia. Zajęcia to także udział w dzieci w ćwiczeniach ewakuacyjnych z miejsca objętego pożarem. Od tej pory nasi milusińscy mogą wykazać się nie tylko znajomością numerów alarmowych ale też zachowaniem bezpieczeństwa w miejscach zagrożenia.

            Na ręce Strażaków z Państwowej Straży Pożarnej składamy serdeczne podziękowania za życzliwe i gościnne przyjęcie. Na pewno będziemy wracać tam, nie raz.

 

                                                                                   Renata Jodko

Przeczytano: 818 razy. Wydrukuj|Do góry

Straż Pożarna

DBI