Publiczna Szkoła Podstawowa im. O. Flawiana Słomińskiego w Borzechowie

„Sukces to szereg potknięć, mimo których nigdy nie rezygnujemy.”

Aktualności

31 października 2019 16:36 | Aktualności

Międzynarodowy Dzień Białej Laski w naszej szkole

15 października przypada święto osób niewidomych i niedowidzących zwane Międzynarodowym Dniem Białej Laski. W obchody tego dnia włączyła się również nasza szkoła. W październiku we wszystkich klasach na godzinach wychowawczych przeprowadzono pogadanki i warsztaty. Ich celem było kształtowanie postaw opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo oraz zwiększenie ich integracji ze środowiskiem społecznym.


Światowy Dzień Białej Laski obchodzony jest w Polsce od 1993 roku. W tym dniu osoby niewidome i niedowidzące chcą przypomnieć widzącym, że mimo swojej niepełnosprawności potrafią samodzielnie żyć i funkcjonować, przy tak naprawdę niewielkiej pomocy innych ludzi. Wciąż pokonują bariery i ograniczenia, a wszystko po to, by stać się pełnosprawnymi uczestnikami życia społecznego.

W ramach obchodów MDBL uczniowie naszej szkoły dnia 28 października br. wzięli udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez przedstawicielkę Związku Niewidomych i Niedowiczących w Starogardzie Gdańskim- Panią Annę Dembek. Pani Ania opowiedziała o przyczynach swej niepełnosprawności oraz pokazała, jak funkcjonują osoby z dysfunkcją wzroku oraz w jaki sposób można mądrze im pomagać. Pani Ania zaprezentowała uczniom specjalistyczny sprzęt, którym na co dzień posługują się osoby niewidome i niedowidzące. Zademonstrowała również technikę czytania i pisania alfabetem Braille'a.


Spotkania z Panią Anią wywołały wśród naszych uczniów wiele emocji. Uwrażliwiły ich na problem osób niepełnosprawnych wzrokowo.

Dziękujemy za przybycie i podzielenie się z nami tajnikami życia z dysfunkcją wzroku.

Przeczytano: 784 razy. Wydrukuj|Do góry

Międzynarodowy Dzień Białej Laski w naszej szkole

DBI