Publiczna Szkoła Podstawowa im. O. Flawiana Słomińskiego w Borzechowie

„Sukces to szereg potknięć, mimo których nigdy nie rezygnujemy.”

Aktualności

05 lutego 2020 13:09 | Aktualności

PSYCHOLOG SZKOLNY- ZAGADNIENIE NR 1

nr 1

Ile czasu dziecko może spędzać bezpiecznie przed ekranem?

(tv, telefon, komputer, tablet)


To zależy m.in. od:

wieku

>>> 0d 0 do 2 lat0 minut dziennie – naprawdę! wg Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Światowej Organizacji Zdrowia, dzieci w tym wieku nie powinny mieć kontaktu z ekranami w ogóle, czyli nawet przebywać w pomieszczeniach gdzie jest włączony telewizor

                 – Dlaczego? … Badania wpływu nowych mediów na mózg dziecka pokazują, że całe spektrum zaburzeń takich jak np. ADHD ma w wielu przypadkach źródło w niedostosowanym do wieku korzystaniu z nowych mediów.

 

>>> Od 2 do 7 latmax 60 min dziennie – z mojego doświadczenia, lepiej zacząć od krótszego czasu i najpierw poobserwować zachowanie dziecka.

 

>>>od 7 roku życia wzwyż – zaleca się wyznaczyć określony limit czasu ekranowego i go egzekwować

 

Im obraz na ekranie jest bardziej kolorowy, im szybciej zmieniają się obrazy, im więcej jest dźwięków i postaci podczas jednej sceny, tym bardziej przyciąga dziecięcą uwagę i tym mocniej obciąża jego układ nerwowy!

 

Kontakt z ekranami u małych dzieci często prowadzi do znacznego opóźnienia lub nawet zahamowania rozwoju mowy!

 

Ekran dla dziecka bardzo szybko staje się narkotykiem – jeżeli wydaje się państwu to przesadnym stwierdzeniem to zapraszam do zapoznania się z mechanizmami neurobiologicznymi leżącymi u podstaw uzależnienia od mediów społecznościowych, gier komputerowych i pornografii internetowej.

 

Z neurobiologicznego punktu widzenia powinniśmy traktować smartfon/tablet jak alkohol. Wg. Kanadyjskiego Towarzystwa Pediatrycznego dziecko smartfon/tablet na własność bezpiecznie może dostać po ukończeniu 13 roku życia. Większość dzieci do tego czasu nie jest zdolna do samokontroli wystarczającej do zapanowania nad pokusami stwarzanymi przez noszone w kieszeni używki.

 

Po więcej informacji zapraszam do mnie lub na portal rodzice.co

 

Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata Czapiewska

 

 

 

 

Przeczytano: 514 razy. Wydrukuj|Do góry

DBI