Publiczna Szkoła Podstawowa im. O. Flawiana Słomińskiego w Borzechowie

„Sukces to szereg potknięć, mimo których nigdy nie rezygnujemy.”

Aktualności

12 lutego 2020 08:47 | Aktualności

PSYCHOLOG SZKOLNY- ZAGADNIENIE NR 2

 

Co zrobić, żeby kontakt z ekranami rozwijał zamiast szkodzić?
 
1.       Ustalamy czas odpowiedni do wieku dziecka – o czym pisałam w nr 1 J.
W kontrolowaniu czasu korzystania ze smartfona oraz dostępu do aplikacji i stron internetowych pomagają aplikacje kontroli rodzicielskiej jak np. Google Family Link oraz ESET Parental Control. Ważne, aby wyjaśnić dziecku, że instalujemy taki program, aby uczyć je zdrowego i racjonalnego korzystania ze smartfona.
2.       Dopilnujmy, aby gry w które grają dzieci były odpowiednie dla ich wieku. Dostępnych jest dużo gier edukacyjnych lub zręcznościowych, gdzie aby zwyciężyć nie trzeba nikogo zabijać. Pozytywne emocje zwycięstwa kojarzone z zabijaniem lub stosowaniem przemocy wobec kogoś na ekranie, tworzą duże ryzyko automatycznego przenoszenia takich zachowań do życia. Dzieci czasem oglądają np. na YouTube jak inni grają w gry – warto dopilnować, aby i te obrazy nie były dla nich szkodliwe – jak chociażby sceny z gier +18 jak GTA.
3.       Rozmawiajmy z dziećmi i wielokrotnie zapewniajmy je o naszym wsparciu i miłości w każdej sytuacji jaka je spotka. Dzięki temu jest większa szansa, że powiedzą nam o obraźliwych wypowiedziach innych graczy podczas chatów (które najlepiej z góry dziecku wyłączyć) albo o próbach zastraszania jak np. Jeżeli nie roześlesz tej wiadomości do 8 osób, to komuś z twojej rodziny stanie się krzywda.
4.       Ustalmy zasady korzystania z ekranów i telefonów w domu. Rodziny stosują różne systemy np.:
·         telewizor oglądamy tylko w weekend;
·         komputer/telewizor w domu dostępny dla dzieci jest tylko w salonie lub gabinecie pod okiem innych w określonym czasie;
·         wyciszamy smartfon podczas wspólnych posiłków i nauki;
·         najpierw obowiązki a później przyjemności, czyli np. grać można po wypełnieniu obowiązków szkolnych i domowych;
Zadbajmy o przyjemny czas spędzany rodzinnie, który będzie bardziej atrakcyjny od ekranu. Spacer, gry planszowe, oglądanie zdjęć, wspominanie jak rodzice się poznali, albo jak wyglądało Wasze dzieciństwo, to tylko nieliczne z pomysłów na wesołe spędzanie wspólnych chwil.
Czas który poświęcamy innym, jest najlepszym dowodem miłości, która buduje siłę nasze dzieci.


Pozdrawiam serdecznie,
Małgosia Czapiewska


Przeczytano: 498 razy. Wydrukuj|Do góry

DBI