Publiczna Szkoła Podstawowa im. O. Flawiana Słomińskiego w Borzechowie

„Sukces to szereg potknięć, mimo których nigdy nie rezygnujemy.”

Aktualności

13 lutego 2020 15:44 | Aktualności

DBI 2020- DZIAŁAJMY RAZEM juz za nami...

Dnia 11.02.2020r. odbyło się podsumowanie Tygodnia Bezpiecznego Internetu, który od wielu lat organizujemy w trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów. Tego właśnie dnia przypada Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Z pełną listą państw i instytucji biorących udział w Dniu Bezpiecznego Internetu oraz z podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

DBI 2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Celem tegorocznych obchodów było zachęcenie wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Zwrócono szczególną uwagę na istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w cyklu lekcji poświęconych bezpieczeństwu w sieci. Uczniowie poznali i omówili bezpieczne strony, najważniejsze zagrożenia w Internecie, podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z sieci, a także telefony zaufania i instytucje, w których znaleźć można wsparcie w trudnych sytuacjach.


 

W ramach Tygodnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klas V- VIII wzięli udział projekcie badawczo-edukacyjnym  „Granie na Ekranie”, którego celami są zdobycie aktualnej wiedzy na temat używania gier cyfrowych przez dzieci i młodzież oraz edukacja w zakresie odpowiedzialnego grania. (projekt realizowany jest przez Fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej oraz Fundację „Dbam o Mój Z@sięg”, przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Uniwersytetu Gdańskiego).


Przeszkoleni zostali również nauczyciele. Pani psycholog przybliżyła nauczycielom zagadnienie uzależnień dzieci i młodzieży. Omówiono też dane statystyczne dotyczące uzależnienia od komputera, internetu, smartfonów i tabletów. Dane są przerażające!!! Stąd na stronie szkolnej każdego tygodnia pojawia się nowe zagadnienie omawiane przez psychologa. Warto się z nimi zapoznać.


Podczas DBI uczniowie klasy V przeprowadzili prelekcje pt. „Działajmy razem!” Ciekawa prezentacja multimedialna i poruszający film o zaginięciu dziewczynki i jej kłopotach z cyberprzemocą były dopełnieniem spotkania. Rozdano też ulotki, broszury, plakaty do klas. Prowadzący otrzymali odznakę DBI a uczestnicy słodycze.

Zajęcia podsumował nauczyciel informatyki, koordynator DBI w naszej szkole- Pani Monika Tomana.  

Za rok po raz kolejny przystępujemy do tej niezwykle istotnej inicjatywy Safer Internet!!! 

Pamiętajcie: DZIAŁAJMY RAZEM!!!

Przeczytano: 505 razy. Wydrukuj|Do góry

DBI 2020- DZIAŁAJMY RAZEM juz za nami...

DBI