Publiczna Szkoła Podstawowa im. O. Flawiana Słomińskiego w Borzechowie

"Z nauką jest jak z wiosłowaniem pod prąd. Skoro tylko zaprzestaniesz pracy, zaraz spycha cię do tyłu." - Benjamin Britten.

Aktualności

10 czerwca 2020 13:55 | Aktualności

Programowanie to język przyszłościJęzyki programistyczne nie są już domeną informatyków, a narzędziem, które pozwala uczniom rozwijać kreatywne myślenie, doskonalić umiejętności analityczne, nadążać za postępem techniki i z owoców tego postępu świadomie korzystać. Programowanie stało się, obok języka ojczystego i jednego języka obcego, trzecim językiem, który każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany.

 

Lista korzyści, jakie daje nauka programowania jest długa. Pozwala lepiej zrozumieć i wykorzystać nowoczesne rozwiązania techniczne. Sprawia przez to, że uczeń nie jest biernym odbiorcą szeroko rozumianej technologii informacyjno-komunikacyjnej, ale potrafi ze zrozumieniem realizować z jej użyciem własne projekty i wykorzystywać dla własnych potrzeb. W nowoczesnym społeczeństwie brak podstawowego zrozumienia zasad działania komputerów jest odpowiednikiem analfabetyzmu i utrudnia odnalezienie się w dzisiejszych realiach. 

 

Programowanie sprzyja rozwojowi intelektualnemu i kreatywności dzieci, a także w dalszej perspektywie może ułatwić im znalezienie dobrej pracy, w różnych, niekoniecznie związanych z informatyką dziedzinach.

 

Uczniowie naszej szkoły od najmłodszych lat uczą się programowania. Nauczanie zdalne stało się okazją do tego, by w ramach zajęć informatyki wprowadzić dodatkowe zajęcia z programowania. Uczniowie klas I- III grali w gry, które wprowadzają w świat programowania. Uczniowie klas IV- VI programowali w środowisku SCRATCH, Baltie, a najstarsi w Phyton.

 

Znakomitą okazją do rozwijania zainteresowania programowaniem był udział naszych uczniów w gratisowych webinariach z Gigantami Programowania oraz dołączenie do Klubu Młodego Programisty.

 

Cieszy nas niezmiernie, że wśród naszych uczniów rosną już przyszli programiści.


Chcilibyśmy poinformować, że ubiegamy się także o udział w programie #SuperKoderzy.

#SuperKoderzy to ogólnopolski program edukacyjny Fundacji Orange, którego kluczowym elementem jest nauka programowania. Adresowany jest do szkół podstawowych oraz uczniów w wieku 9-14 lat. W czasie trwania programu dzieci uczą się programowania, podstaw robotyki i poznają świat nowych technologii nie tylko na informatyce, ale również na lekcjach przyrody, historii, języka polskiego, muzyki, matematyki czy języków obcych.

Poniżej znajduje się prezentacja, którą stworzyliśmy wspólnie z uczniami, która bierze udział w konkursie.


Przeczytano: 430 razy. Wydrukuj|Do góry

Programowanie to język przyszłości

DBI
lekturki