Publiczna Szkoła Podstawowa im. O. Flawiana Słomińskiego w Borzechowie

„Sukces to szereg potknięć, mimo których nigdy nie rezygnujemy.”

Aktualności

02 lipca 2020 13:03 | Aktualności

LISTA LEKTUR na nowy rok szkolny

 

Dlaczego warto czytać lektury szkolne?

Jedni nie sięgają po żadne książki, a inni rezygnują jedynie z lektur. Dlaczego tak jest i dlaczego warto to zmienić? Czytaj dalej!

O tym, że czytanie książek daje nam mnóstwo korzyści, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Taką przynajmniej mamy nadzieję. Nie ma znaczenia tutaj po jakie książki sięgamy, bo każda z nich wnosi coś pozytywnego do naszego życia. Pytanie jednak brzmi, dlaczego jesteśmy tak negatywnie nastawieni do lektur szkolnych? Może problem leży w naszej nieświadomości  co do tego, jak ważne są one dla nas. Poniżej znajdziesz kilka argumentów, które powinny przekonać Cię do czytania lektur.

#1. Po pierwsze chciałybyśmy zwrócić uwagę na nasz charakter. Każdy z nas jest inny, ale to jacy jesteśmy zależy głównie od nas samych. Jeśli przeczytasz lekturę i dobrze ją zrozumiesz, możesz dostrzec rzeczy, na które wcześniej nie zwracałaś najmniejszej uwagi. Dzięki czemu przy każdej kolejnej lekturze możesz stawać się lepszym człowiekiem. 

#2. Budowanie patriotycznej postawy. Historia Polski jest niezwykle bogata i rozbudowana, dlatego każdy Polak powinien być dumny z tego, kim jest. Tego właśnie uczy nas część książek, które zostały wybrane do kanonu lektur. Są one naprawdę bardzo wartościowe. Dzięki nim uczymy się też o wielu ważnych postaciach historycznych.

#3. Czytanie redukuje stres i pomaga nam się rozluźnić. Dlaczego by w takim razie nie zrobić sobie przerwy podczas nauki i zamiast złapać za telefon. sięgnąć po lekturę? Część z nas usprawiedliwia się brakiem czasu, co niestety często jest nieprawdą. Skoro masz czas przeglądać FB, to jak możesz nie mieć czasu na choćby jeden rozdział książki?

#4. Zostało udowodnione naukowo, że osoby czytające książki szybciej i efektywniej zapamiętują. Przypomnij sobie ile książek przeczytałaś w minionym roku? Zdajesz sobie sprawę z tego, że jedynie co dziesiąty Polak przeczytał więcej niż siedem egzemplarzy? Część z nas ogłada filmy czy czyta streszczenia, ale przecież to nie to samo co książka.

#5. Wiemy już, że książki bardzo pozytywnie wpływają na nasze życie. Lubisz czytać? To wspaniale! Ale nie interesują Cię lektury, tak? A przecież to właśnie one najwięcej wnoszą. Te książki zanim trafiły do kanonu lektur szkolnych, zostały dokładnie przeanalizowane przez specjalistów. Każda z nich jest inna i każda skrywa w sobie coś pięknego. 

(źródło: https://www.dlanastolatek.pl/dlaczego-warto-czytac-lektury-szkolne)

 

Poniżej przedstawiamy listę lektur na nowy rok szkolny:

 

klasa IV:

Magiczne drzewo Andrzej Maleszka

Akademia pana Kleksa Jan Brzechwa

Opowieści z Narnii Clive Staples Lewis

Janko Muzykant Henryk Sienkiewicz

 

klasa V:

Chłopcy z Placu Broni Ferenc Molnar

Przygody Tomka Sawyera Mark Twain

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi Rafał Kosik

Tajemniczy ogród Frances Hodgson Burnett

 

klasa VI:

Szatan z VII klasy  Kornel Makuszyński

Katarynka Bolesław Prus

Hobbit J.RR.Tolkien

Kwiat kalafiora Małgorzata Musierowicz

Ania z Zielonego Wzgórza L.M.Montgomery

 

Klasa VII:

Mały Książę Antoine de Saint- Exupery

Quo vadis Henryk Sienkiewcz

Balladyna Julisz Słowacki

Zemsta Aleksander Fredro

 

 

Klasa VII:

Oskar i pani Róża Eric-Emmanuel Schmitt

Stary człowiek i morze Ernest Hemingway

Latarnik Henryk Sienkiewicz

Pan Tadeusz Adam Mickiewicz

Kamienie na szaniec Aleksander Kamiński

Syzyfowe prace Stefan ŻeromskiMIŁEJ LEKTURY!!!

 

Przeczytano: 212 razy. Wydrukuj|Do góry

DBI