Publiczna Szkoła Podstawowa im. O. Flawiana Słomińskiego w Borzechowie

"Z nauką jest jak z wiosłowaniem pod prąd. Skoro tylko zaprzestaniesz pracy, zaraz spycha cię do tyłu." - Benjamin Britten.

Aktualności

21 września 2020 17:13 | Aktualności

WYCIECZKI ROWEROWE - Obelisk św. Jana Pawła II przy rzece Wdzie oraz Cmentarz ewangelicki z 1933 r. w lesie w Osowie Leśnym

  We wtorek 15 i środę 16 września 2020 r. czterdziestu ośmiu uczniów z klas: V, VI, VII i VIII podzielenych na 4 grupy, w ramach innowacji pedagogicznej pn. „Wycieczki rowerowe do ciekawych zakątków naszej małej Ojczyzny” prowadzonej w naszej szkole wraz z opiekunami odwiedzili dwa ważne miejsca w najbliższej nam okolicy. Cała trasa liczyła 10 km i wszyscy bez większych problemów dotarli do miejsca, w którym znajduje się obelisk naszego Papieża Polaka - Jana Pawła II oraz do zapomnianego i bardzo zniszczonego miejsca jakim jest Cmentarz ewangelicki na wzgórzu leśnym przed wjazdem do Osowa Leśnego. 

 

Oto relacje uczniów z tych odwiedzin:

 

   „W czasie wycieczki rowerowej najbardziej podobało mi się, że pamiętaliśmy o tym cmentarzu i o tych ludziach, którzy są tam pochowani. Mogliśmy się za nich pomodlić. Nad rzeką najbardziej mi się podobało jak Pan opowiadał o Janie Pawle II. Było to bardzo ciekawe i interesujące.”

                                       Emilia Umlauft - klasa VI

 

   „Odwiedziliśmy dwa ciekawe miejsca Obelisk Świętego Jana Pawła II nad rzeką Wda i Cmentarz Ewangelicki z 1933r. Dawny cmentarz ewangelicki w Osowie Leśnym znajduje się w lesie tuż przy wyjeździe w kierunku Borzechowa, nieopodal dzisiejszego osiedla Letniki na wysokim wzniesieniu. Przypomina on jak wielonarodowe, wielokulturowe i wielowyznaniowe było kiedyś Osowo Leśne.

  Od 6 lat na brzegu rzeki nieopodal miejscowości Pazda przy trasie Osowo Leśne - Borzechowo stoi obelisk upamiętniający pobyt Karola Wojtyły w tym miejscu. Napis na nim brzmi: "Tu odpoczywał 20 lipca 1956 r. Karol Wojtyła święty Jan Paweł II wdzięczni mieszkańcy Gminy Zblewo w dniu kanonizacji 27 kwietnia 2014 r."

   Wycieczkę uważamy za udaną. Była bardzo ciekawa i pasjonująca. Dzięki niej mogliśmy poznać historię naszej okolicy jak i wzbogacić swoją wiedzę. Był to dzień niezapomnianych wrażeń i dlatego też z chęcią powtórzylibyśmy raz jeszcze.”

                                      Lilianna Langowska z klasą VII


   W zeszłym tygodniu pojechaliśmy na wycieczkę rowerową, odwiedziliśmy dwa ciekawe miejsca. Jednym z nich był obelisk św. Jana Pawła II, który odpoczywał w Małym Bukowcu, 20 lipca 1956 r. Było bardzo ciekawie, usłyszeliśmy całą historię Karola Wojtyły. Miejsce jest śliczne i zadbane. Drugim miejscem jakie zwiedziliśmy było opuszczone cmentarzysko (o cmentarzu nigdy nie słyszałam, więc było bardzo ciekawie), na którym pochowani było są ewangelicy. Cmentarz jest bardzo opuszczony, znaleźliśmy tylko jeden znicz, co może oznaczać, że ktoś jeszcze o tym cmentarzu pamięta. Cmentarz był bardzo ciekawym miejscem i troszkę strasznym. Moje wrażenia z wycieczki - było bardzo ciekawie i zabawnie, gdy jechaliśmy rowerami, a miejsca które zwiedziliśmy były super. Bardzo bym chciała powtórzyć wycieczkę i zwiedzić inne miejsca.

                                       Wiktoria Tocha - klasa VI

 

   Dnia 15 września 2020 r. ośmiu uczniów z naszej klasy uczestniczyło w wycieczce rowerowej do dwóch ciekawych miejsc. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzenie miejsca, w którym znajduje się obelisk Jana Pawła II. Następnie wraz z opiekunami udaliśmy się na cmentarz ewangelicki nieopodal Osowa Leśnego. Podczas wyjazdu przypomnieliśmy sobie kawałek naszej historii, odwiedziliśmy miejsce gdzie kiedyś stąpał nasz rodak papież- Karol Wojtyła, za którego w ciszy odmówiliśmy modlitwę. Pamiętaliśmy o modlitwie na cmentarzu. Wycieczka bardzo mi się podobała i mam nadzieję, że takich wycieczek będzie znacznie więcej.

                                         Nicola Szczygielska - klasa VIII


 

Po zdjęciach załącznik z prezentacją Mariki Langowskiej z kl. VI

 

Przeczytano: 254 razy. Wydrukuj|Do góry

WYCIECZKI ROWEROWE - Obelisk św. Jana Pawła II oraz Cmentarz ewangelicki

#SuperKoderzy
lekturki
DBI