Publiczna Szkoła Podstawowa im. O. Flawiana Słomińskiego w Borzechowie

"Z nauką jest jak z wiosłowaniem pod prąd. Skoro tylko zaprzestaniesz pracy, zaraz spycha cię do tyłu." - Benjamin Britten.

Aktualności

18 grudnia 2020 20:04 | Aktualności

Kącik Szkolnego Psychologa

Kochani Rodzice!

Zdalne nauczanie to wiele wyzwań dla Was, dla Waszych dzieci i dla pracowników szkoły. Jedno jest wspólne - wszyscy musieliśmy przyzwyczaić się do nowego sposobu funkcjonowania i znacznie więcej czasu spędzać przed ekranami.

Nowe rozwiązania techniczne przyniosły ze sobą niestety nowe sposoby dokuczania jednym dzieciom przez drugie.

Dzieci wyciszają mikrofony innym dzieciom, usuwają je z lekcji, albo wysyłają na czacie obraźliwe stwierdzenia.

Bardzo często do takich zachowań dochodzi podczas przerw, w czasie których dzieci łączą się online na pozakładanych przez siebie zespołach, w których nie ma nikogo dorosłego.

Mój apel do Państwa - pilnujmy, aby dzieci podczas przerw i po zakończonej nauce zdalnej, nie pozostawały przed ekranem. Nie ma tu innego wyjścia, jak kontrola dorosłych i rozmowy na temat właściwego zachowania, również w sieci.

Uchroni je to w dużej mierze od bycia ofiara lub sprawcą przemocy psychicznej.

Dodatkowo zminimalizuje i tak już bardzo przekroczony czas oddziaływania ekranów na ich układ nerwowy oraz oczy.

Obecnie, w związku z nauką zdalną, nasze dzieci spędzają średnio od 2 do 4-5 h przed ekranem komputera. Może to skutkować bólami oczu, głowy, większą drażliwością, nadmierną pobudliwością lub apatią, problemami z koncentracją.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie skutki przyniesie to w przyszłości, ale już teraz wiadomo, że długotrwała ekspozycja na działanie ekranów u dzieci powoduje zmiany w mózgu.

Dodatkowo skraca się czas spędzany aktywnie, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju.

Dopilnujmy, aby podczas przerw, albo po lekcjach dzieci wychodziły na świeże powietrze, chodziły na spacery, biegały, rzucały i kopały piłkę.

Korzystając z okazji, życzę Państwu dużo zdrowia i spokoju na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Wykorzystajmy ten dłuższy czas odpoczynku na wspólne aktywności, które najlepiej budują więzi rodzinne.

Pozdrawiam serdecznie,
Małgosia Czapiewska

Przeczytano: 272 razy. Wydrukuj|Do góry

#SuperKoderzy
lekturki
DBI